Jarosławiec to malownicza,
nadmorska miejscowość położona
na północy Polski między
Darłowem, a Ustką w samym sercu
środkowego wybrzeża.

czytaj więcej...

Jarosławiec, miasteczko i plaża!


Jarosławiec to malownicza, nadmorska miejscowość położona na północy Polski między Darłowem, a Ustką w samym sercu środkowego wybrzeża. Jest to urocza wioska rybacka otoczona pięknymi lasami i dwoma dużymi jeziorami.

Położenie nad pełnym morzem sprawia, że jest tu bardzo dużo jodu a spacery wzdłuż urozmaiconej szerokiej plaży i po pięknym klifowym wale sięgającym kilkadziesiąt metrów nad wodą będą niezapomnianym przeżyciem.

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca jest zabytkowa, pochodząca z 1829 roku latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 24 mil morskich. Jest to jedna z 9 latarni na polskim wybrzeżu.

Ze znajdującego się na wysokości 33 metrów balkonu, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i dwa przybrzeżne jeziora.

Zaraz po sztormach warto wybrać się na spacer po plaży w poszukiwaniu bursztynu.

Nieopodal nadbrzeża cumują kolorowe kutry, a rybacy oferują świeżutkie ryby prosto z morza.

Warto zauważyć, że poza sezonem w Jarosławcu na stałe zameldowanych jest jedynie 329 mieszkańców. Większość z nich trudni się, jak ich przodkowie przed wiekami, rybołówstwem oraz zbieraniem „złota Bałtyku”, czyli bursztynu. Spokój taki trwa aż do lata, więc osoby pragnące zaznać ciszy i wytchnienia, potrzebujące podleczyć się jodem którego jesienią podczas sztormów jest najwięcej, lub chcące po prostu uciec od miejskiej gonitwy na pewno nie będą zawiedzione wizytą w Jarosławcu poza sezonem.

Plaża w Jarosławcu

Wszyscy Ci, którzy szukają niezatłoczonych miejsc do zażywania kąpieli słonecznych, plaża w Jarosławcu przypadnie do gustu. Czysta, bezpieczna a jednocześnie tętniąca życiem…

Plaża ta cieszyła się dużą popularnością w okresie międzywojennym. Jej szerokość szacowano na 1 km, a piasek był drobny, jasny i czysty. Niestety natura nie lubi, gdy coś pozostaje bez jej kontroli. W okresie powojennym morze zaczęło zabierać coraz większe tereny plaży, dlatego w latach 80-tych dwudziestego wieku zbudowano specjalna opaskę brzegu klifowego, co spowodowało jego ochronę, ale i naniosło duże ilości kamieni na plażę. W celu poszerzenia i ochrony plaży wbito w dno morza pale drewniane a wygarnięty z dna piach przetransportowano na plażę.

Dzisiaj plaża ponownie jest rajem dla plażowiczów, szeroka, piaszczysta, czysta… idealna do plażowania i długich relaksacyjnych spacerów. W Jarosławcu funkcjonują dwie plaże – Wschodnia za przystanią rybacką i Zachodnia za umocowaniami brzegowymi. Kąpielisko Wschodnie od 2012 roku posiada certyfikat Błękitnej Flagi świadczący o spełnieniu wysokich międzynarodowych wymagań, co do jakości wody, czystości plaży, infrastruktury, informacji oraz edukacji ekologiczne.